Anasayfa / Köpek Irk Özellikleri / Alabay Özellikleri

Alabay Özellikleri

 

 

Alabay

Dünyanın değişik bölgelerinde çoban köpekleri birbirinden farklı türler ile birlikte oldukça ilginç bir görüntü ortaya koymaktadır. Rusya çoban köpeği olarak bilinen Alabay oldukça güçlü ve geçmişi oldukça uzun olan bir köpek cinsi olarak dikkat çekmektedir. Sadakatli üst düzey ve koruyuculuğu en ön planda olan bu muazzam köpek cinsi, hayatı pahasına sahibini koruyan bir yapıya sahiptir. İri bir hayvan olması sebebiyle güçlü yapısını rahatlıkla gösterebilen bu muazzam çoban köpeği özellikle çiftlik ortamında ve kırsal kesimlerde insanların öncelikli tercihleri arasında bulunmaktadır. Sempatik ve hoş tavırlarıyla dikkat çeken bu muazzam köpek cinsi oldukça koruyucu bir yapıya sahiptir.

Alabay Özellikleri

Atik ve gözü pek yapısıyla dikkat çeken bu hayvan, aynı zamanda çok meraklı yönüyle bilinmektedir. Her ne kadar bağımsız bir yapıya sahip olsa da sadakat yönünden insanların gerçekten güvenerek tercih edeceği cinsler arasında bulunmaktadır. Erkeklerde 50-79 kilogram aralığında değişen ağırlık dişilerde ise 40 ile 65 kilogram arasında fark ortaya koymaktadır. Erkeklerde 65 78 cm boy oranı olarak dikkat çekerken, bu oran dişilerde 60-69 cm olarak kendini gösterir. Orta Asya, Rusya ve Türkmenistan gibi bölgelerde karşımıza çıkan bu muazzam koruyucu ve güçlü hayvan, siyah, alacalı ve beyaz desenlerin yanı sıra kaplan deseni renkleriyle dikkat çekmektedir. Çiftlik ve açık alanı olan aynı zamanda sadık ve güçlü bir köpeğe sahip olmak isteyenler için çok ideal bir cinstir. Ortalama ömrü ise 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Sohbete Başla
Yağız Pet Club’a hoşgeldiniz 🐶
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Yoğunluk nedeni ile bazen cevap süremiz gecikebiliyor beklerken instagram adresimizi ziyaret edebilirsiniz.😇 instagram.com/evcil_yavru
(Not:Otomatik mesajdır.!)
Hemen Ara